Porady 5021maj

Czym różni się styrobeton od płynnego styropianu?

 Pod jednakową nazwą styrobeton znajdują się dwa różne materiały: wylewki styropianowe oraz tradycyjne styrobetony. Każdy z nich jest wytworzony z granulatu styropianowego, wody i cementu. Różnice polegają na tym, że styrobeton zawiera dodatkowo piach, natomiast płynny styropian dodatek spieniający. Oprócz tego wylewki styropianowe posiadają najniższy współczynnik lambda od 0,046- 0,09 [W/(m. K). Przy wyborze styrobetonu szczególnie warto zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła, który jest najbardziej istotnym kryterium w konkretnym stopniu termoizolacyjności pomieszczenia. 

Co to jest styrobeton?

 Wylewka styrobetonowa- to gotowa masa, w skład której wchodzi granulat polistyrenowy oraz spoiwa cementowe. Zaprawa styrobetonowa posiadająca właściwości izolacyjne i wygłuszające podawana jest za pomocą pompy ślimakowej.

 Płynny styrobeton jest mieszanką gotowej, suchej mieszanki rozrobionej w odpowiednich ilościach z wodą.

Zastosowanie granulatu styropianowego 

Granulat styropianowy to spieniony polistyren w formie małych, sypkich kuleczek. Jest głównie wykorzystywany do przeprowadzania prac termomodernizacyjnych. Stosuje się go przeważnie w ścianach warstwowych i szczelinowych, podłogach, stropach itp. Ze względu na niski współczynnik przewodzenia ciepła granulat styropianowy posiada wysoką izolacyjność termiczną, przez co chroni budynek przed stratami energii cieplnej. 

 Granulat styropianowy jest materiałem powszechnego użytku i może służyć jako:

  • Składnik służący do spulchniania gleby 
  • Główny element styrobetonu 
  • Wypełniacz pufy, mebli, poduch itp. 
  • Zabezpieczenie  paczek przed uszkodzeniami 
  • Ocieplanie budynków 

 Niewielkie kulki styropianowe są wysoce odporne na działanie szkodliwych czynników chemicznych, biologicznych i atmosferycznych.

Docieplanie budynków granulatem styropianowym

Ta z kolei innowacyjna metoda ocieplania polega na wdmuchiwaniu odpowiedniej jakości granulatu, przy pomocy nowatorskiego urządzenia. Ten nowoczesny rodzaj ocieplenia umożliwia uszczelnienie i termoizolacje trudno dostępnych miejsc, wpływając tym samym na zachowanie ciągłości ocieplenia budynku. 

Zastosowanie wylewek styrobetonowych

Styrobeton służy do izolacji i wyrównywania podłóg oraz dachów płaskich. W przeciwieństwie do styropianu posiada płynną formę, dzięki której może dokładnie wypełnić wszystkie szczeliny. Jest doskonałym termoizolatorem i stabilizatorem podłoża pod kolejne warstwy podłogi. Dzięki swojej lekkości z powodzeniem może być zastosowany jako termoizolator wygłuszający i wyrównujący w stropach o niskiej nośności.

 Wylewka styrobetonowa idealnie nadaje się jako podkład pod ogrzewanie podłogowe. Tworząc zwartą, jednolitą warstwę termoizolacyjną zwiększa parametry cieplne posadzki. Styrobeton może także posłużyć jako masa do wyrównania podłoża oraz jako izolacja termiczna pod basen lub jastrychy asfaltowe.

Zalety stosowania wylewki styrobetonowej zamiast styropianu

  1. Brak powstawania mostków termicznych
  2. Poprawa parametrów akustycznych- wylewka styrobetonowa z powodzeniem może być stosowana jako warstwa tłumiąca pomiędzy kondygnacjami budynku
  3. Niska waga = mniejsze obciążenie
  4. Odpowiednia twardość wylewki styrobetonowej, znacznie większa niż styropianu – dzięki czemu może być zastosowana w pomieszczeniach (typu: garaże, hale produkcyjne, magazyny), w których powinna być zwiększona nośność posadzki
  5. Łatwiejsza obróbka styrobetonu- plastyczność styrobetonu sprawia, że w przeciwieństwie do styropianu, łatwo poddaje się obróbce, przez co można tworzyć spadki, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako izolator na dachach płaskich, tworząc warstwę dociskową i spadkową
  6. Brak łączeń, cięć i szczelin sprawia, że masa styrobetonowa tworzy monolit, przez co zwiększa wydajność izolacyjną
  7. Metoda mniej pracochłonna- masa bezpośrednio wylana na podłogę i wypełniająca każdą szczelinę. Nie ma konieczności, jak przy zastosowaniu styropianu dopasowywania, mierzenia i docinania elementów styropianowych
  8. Niepalność

Właściwości styrobetonu

 Styrobeton jest masą samorozlewną, stosowaną do izolacji termicznej i akustycznej w celu ocieplenia podłóg oraz stropów. Posiada cenne właściwości, takie jak:

  • izolacyjne i akustyczne- wyróżnia się wysokimi parametrami akustycznymi. Z powodzeniem może być stosowana jako warstwa izolacyjna do tłumienia drgań i hałasów między kondygnacjami budynków
  • niska masa- mały ciężar styrobetonu sprawia, że można go wykorzystać na strop o niskiej nośności
  • niski współczynnik przenikania ciepła- jest to bardzo istotny współczynnik, który ma bezpośredni wpływ na utrzymanie odpowiednich oszczędności energetycznych budynku. Pod tym względem wylewka styrobetonowa tworzy 10-krotnie lepszą izolację termiczną od tradycyjnego betonu.
  •  płynny styrobeton jest odporny na szkodliwe działanie czynników biologicznych, np pleśń czy gryzonie
  • posiada właściwości wodoodporne, więc może być przydatny szczególnie w pomieszczeniach narażonych na zalanie.

 O ile styrobeton wygrywa w konkurencji ze styropianem, przy zastosowaniu do izolacji posadzek czy stropów, o tyle styropian zyskuje przewagę w związku z niższą ceną i szerszą możliwością zastosowania. Styropian posłuży również do ocieplenia ścian nośnych, gdzie styrobeton nie znajduje zastosowania, pomimo lepszych właściwości izolacyjnych.

Cena płynnego styropianu

Koszt styropianu i jego ułożenia jest ponad dwukrotnie niższy od ceny płynnego styrobetonu, choć jednak uwarunkowane jest to także czynnikami powiązanymi z właściwościami powierzchni na którą będzie wylewana.

 Dość wysoką cenę płynnego styropianu rekompensują ze zdecydowaną nadwyżką oszczędności energetyczne budynku. Koszt 1m3 gotowego styrobetonu w workach wynosi około 240 zł. 

Wylewkę styrobetonową można również wykonać samodzielnie. Dostępny w tym przypadku jest granulat styropianowy do przygotowania styrobetonu. Cena za opakowanie 100 litrów to koszt około 23zł. Samodzielnie wykonany styrobeton na pewno znacząco zmniejszy koszty.

Przepis na zrobienie styrobetonu

Aby samodzielnie zrobić styrobeton będą potrzebne:

  • 100 litrów granulatu styropianowego
  • 25 kg cementu
  • 18 litrów wody

Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć używając betoniarki bądź za pomocą mieszadła wiertarki. Przygotowaną mieszankę styrobetonową należy niezwłocznie wylać na wyznaczone podłoże i wygładzić pacą murarską. Czas dojrzewania i wysychania styrobetonu trwa około doby. 

 Styrobeton do ogrzewania podłogowego

 Płynny styrobeton doskonale sprawdza się jako izolator termiczny pod ogrzewanie podłogowe. Płynna forma styropianu sprawia, że otrzymaną gładką powierzchnię można ułożyć na całą instalację podłogówki. Monolityczna struktura styrobetonu sprawia, że ciepło generowane przez instalację ogrzewania podłogowego będzie oddawane tylko w górę, nie powodując strat energetycznych, przez co zwiększa wydajność całej instalacji grzewczej.

 Za zastosowaniem styrobetonu głównie przemawiają takie korzyści jak: dźwiękoszczelność, odpornosć na uszkodzenia mechaniczne i intensywną eksploatację oraz wysoka wytrzymałość i szczelność termiczna.

 

Czym różni się styropian od płynnego styrobetonu?

Zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Bieżące realizacje znajdziesz na naszej stronie lub na platformie Facebook. Zapraszamy do obserwowania naszego profilu w social media. 

Mapa dojazdu
Kontakt telefoniczny
Napisz do nas
Max-floor

Tadeusz Lenik
Skawce 14, 34-106 Mucharz
NIP: 552-158-45-26

© 2023 All rights reserved max-floor.pl

Scroll to top